Witryna Rady Osiedla Gutkowo

Porozumienie

porozumieniekliknij na "porozumienie"............

Pismo - grudzień 2018

Olsztyn, dnia 20 grudnia 2018r.

Społeczny Komitet Budowy Drogi

 

 

Szanowni Państwo - Sąsiedzi z ulicy Kresowej i Kordeckiego!

 

 

            W 2013 roku, dzięki zaangażowaniu i wpłatom 66 osób budowa nowej ulicy wyszła ze strefy marzeń i stała się faktem. To tym 66 osobom zawdzięczamy, że nasz dzisiejsza sytuacja drogowa jest o niebo lepsza, chociaż do końca jeszcze wiele brakuje.

Co prawda pierwotne założenia zostały przez życie nieco zweryfikowane, ale zlecenie i wykonanie w maju 2014 roku projektu budowy ulicy Kresowej wraz z łącznikiem (numery 56 do 82) oraz ulicy Kordeckiego sprawiły, że inwestycja nieodwołalnie ruszyła....

            Jak pewnie wszyscy wiedzą - okazało się, że łącznik Kresowej i fragment ulicy Kordeckiego nie mogły być sfinansowane ze środków unijnych, ale na zasadzie partnerstwa "publiczno-prywatnego" - 30% kosztów - mieszkańcy i 70% - Ratusz.      Udało nam się wynegocjować nieco lepsze warunki na I etap – 24% mieszkańcy do 76% Urząd Miasta. Liczymy jeszcze na rozstrzygniecie ostateczne naszego wniosku odnośnie zmiany finansowania  mieszkańców na 10 % , które może nastąpić na początku przyszłego roku.

 

            Na początku roku 2018 zaczęliśmy na ten cel zbierać potrzebne środki finansowe. Liczyliśmy nieśmiało, że solidarnie wspomogą nas wszyscy mieszkańcy ulicy Kresowej i okolic, ale okazało się że apel poparli tylko nieliczni......

            Uzbieraliśmy w ten sposób około 68 tys zł. Chcielibyśmy wszystkim bardzo podziękować za wpłaty na rzecz budowy naszej drogi, szczególnie tym osobom które wpłaciły całą kwotę 3400 złotych.

Ponieważ pomimo wielu spotkań i rozmów z sąsiadami nie było widać realnych szans na dalsze wpłaty - porozumieliśmy się z Ratuszem, że wykonane zostaną prace do wysokości posiadanych środków (plus wkład Miasta oczywiście).  

Istotne jest, że roboty mają być wykonane przez firmę SKANSKA na poziomie cen

z czasu podpisania umowy - znacznie niższe od dziś obowiązujących.

            Uzbierana kwota 68000 zł wystarczy na wykonanie I etapu inwestycji czyli :  niwelacja całego terenu przewidzianego do realizacji, korytowanie drogi, wykonanie podbudowy oraz oświetlenie latarniami. Czyli po wykonaniu I etapu będzie to utwardzona żwirowa droga przygotowana do położenia asfaltu bez krawężników i chodników.

            Aby zrealizować dalsze etapy ( krawężniki, chodnik i warstwa asfaltu ) potrzebne są dalsze środki finansowe. Ostatnią rzeczą którą chcielibyśmy robić to prosić sąsiadów, którzy już wpłacili po 3400 zł o dodatkowe wpłaty. Musimy zdawać sobie sprawę że wśród Nas są rodziny, które nie dokonały jeszcze żadnej wpłaty oraz tacy, którzy wpłacili tylko niewielką część. Łączna kwota, która powinna zostać wpłacona przez te rodziny to 51600 zł - kwota bardzo znacząca, która pokryłaby cały koszt inwestycji.

            Kochani sąsiedzi !!! Przecież tą drogę budujemy dla siebie, swoich rodzin i dzieci !!! Jeśli teraz tego nie zrobimy, to możemy czekać następne dekady męcząc się w błocie, brudzie i kurzu, aż zrobi to Urząd Miasta (a potem jeszcze naliczy sobie za to opłatę adiacencką za wzrost wartości nieruchomości).

Trudno zrozumieć osoby, które tłumaczą się że nie mają środków, żeby wpłacić taką kwotę. Przecież rozkładając 3400 zł na 60 miesięcy ( bo od 2013 zbieramy wkład własny) to wychodzi niecałe 56 zł miesięcznie (to jest 1,88 zł dziennie – jedna słodka bułka bez lukru lub piwo z biedronki). Czy to jest wydatek nie do zaakceptowania ???

            Tak czy inaczej nasz Komitet - po zakończeniu przez SKANSKA prac budowlanych na głównym ciągu ulic Kresowej, Gościnnej i Żurawiej, przy braku dalszych środków finansowych ulegnie nieodwracalnie samorozwiązaniu.

 

 

Z poważaniem społeczny komitet budowy drogi:

 

Wojciech Hanelt, Piotr Tołwiński, Ryszard Lasmanowicz,

Kazimierz Lejszo, Anna Misiun, Arkadiusz Jaworski.

Opłata adiacencka

 

Odpowiedź Wydziału Geodezji w sprawie działek, którym będą naliczone opłaty adiacenckie

 


 

Dane kontaktowe


Dane kontaktowe członków Zarządu:

Wojciech Hanelt         Przewodniczący, ul.Kordeckiego 8, tel.602 825 666
Piotr Tołwiński            Wiceprzewodniczący, ul.Kordeckiego 4, tel. 662 131 202
Kazimierz Lejszo          Sekretarz, ul.Kresowa 31, tel. 606 403 933
Arkadiusz Jaworski      Skarbnik, ul.Kresowa 33, tel.600 412 031
Ryszard Lasmanowicz   ul.Kresowa 44, tel. 639 117 742
Anna Misiun               ul.Kordeckiego 1

Odpowiedź dla mieszkańca naszego osiedla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Regulamin


REGULAMIN SPOŁECZNEGO KOMITETU BUDOWY ULICY KRESOWEJ ORAZ CZĘŚCI ULICY KORDECKIEGO W OLSZTYNIE

Czytaj więcej: Regulamin

Odsłon artykułów:
192998